Jak donoszą media prezydent RP Andrzej Duda wycofał się z pomysłu wprowadzenia tzw. emerytur stażowych. Emerytury stażowe miały być drugim, dodatkowym, obok wieku, kryterium uprawniającym do przejścia na emeryturę. Kobiety, które przepracowały i odkładały składki przez 35 lat a mężczyźni przez 40 lat, bez względu na wiek, mieli by prawo do przejścia na emeryturę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które zaczęły pracę w bardzo młodym wieku.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych jest rozczarowane postawą Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Już 5 lat temu, w czasie kampanii prezydenckiej wielokrotnie obiecywał wprowadzenie emerytur stażowych. Również na spotkaniu przedwyborczym z Prezydium OPZZ.

Należy podkreślić, że emerytury stażowe nie powodują dodatkowych kosztów dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a jedynie ich inne rozłożenie w czasie. W pierwszych latach ich obowiązywania wydatki zwiększyłyby się, by następnie zmaleć.

Apelujemy do prezydenta RP Andrzeja Dudy o przemyślenie swojej decyzji. Pracownicy wielu branż z niecierpliwością czekają na wprowadzenie emerytur stażowych. Dobra kondycja finansowa budżetu jest świetną okazją do ich wprowadzenia.

Panie Prezydencie oczekujemy na wywiązanie się ze swojej obietnicy wyborczej!